татко храни бебе

Приключения в храненето: нови вкусове, нови текстури, нови техники

Бебето на 8 месеца
Статии
Май 10, 2024
7минути

Тази възраст е вълнуващ и основополагащ етап в храненето и развитието на Вашето бебе. То усвоява много нови умения и с всеки изминал ден става все по-независимо. Ето как можете да му помогнете да се научи да яде и пие и да придобие увереност, докато започва нова глава в своите приключения, свързани с храненето. 

щастливо бебе

Приключение #1: Удоволствие от новите текстури

Създаване на обстановка: Зъбите се появяват по различно време при различните бебета, така че не се притеснявайте, ако Вашето мъниче още крие перлената си усмивка. Когато зъбите му започнат да пробиват, то постепенно ще премине от намачкване към дъвчене на храната. 

Бъдете негов водач: Не е необходимо да изчаквате появата на зъбите на бебето, преди да му предложите мека или кашкава храна – то ще използва твърдите си венци, за да я раздроби. Както и при новите вкусове и аромати, може да се наложи да предложите на бебето си нови текстури няколко пъти, преди то да реши, че ги харесва. Може да започнете, като предложите на бебето гъсто пюре с парченца меко сварени зеленчуци. Пюрето няма да се отделя от парченцата и ще се движи като едно цяло в устата му, така че няма да му се налага да се справя с твърде много късчета храна в устата си наведнъж. Гъстото пюре позволява на бебето да се упражнява да движи храната в устата си с движения нагоре-надолу и напред-назад, за да се подготви за преглъщане. Предлагате храни, подходящи за вземане с пръсти? Уверете се, че те са нарязани на малки кубчета, лесни за вземане и меки, както и че могат да бъдат раздробени в устата на бебето.  

Щастлив край: Намачканата с вилица бебешка храна учи бебето как да използва устните си, за да „изчисти“ храната от лъжицата.

майка храни бебе

Приключение #2: В търсене на фокус

Създаване на обстановка: Бебето Ви може лесно да се разсейва и да проявява по-голям интерес към Вашата храна, отколкото към своята собствена.  

Бъдете негов водач: Търпението е ключът тук. Често може да бъде oбезсърчаващо, но това е нормално поведение за бебетата на тази възраст. Проявете търпение и разбиране, докато опитва нови храни и се учи да се храни самостоятелно. Не бързайте и не го притискайте да яде повече. Насърчавайте го да ви подражава, като се храни със същите здравословни храни на масата. Направете времето за хранене забавно като говорите, пеете и се усмихвате. Ограничете разсейващите фактори, за да може то да се съсредоточи върху храненето. Преместете играчките или други предмети от масата, изключете телевизора и не носете телефони или таблети.  

Щастлив край: Като го запознаете с храненето по този начин, ще насърчите бебето си да стане доброволен участник в семейното хранене.

бебе яде щастливо

Приключение #3: Вземане на храни

Създаване на обстановка: Може би ще забележите, че бебето Ви преминава от хващане на храната с цялата си ръка към взимането ѝ между палеца и показалеца. Това се нарича щипков захват и навярно Вашето мъниче ще се наслаждава да практикува този нов подход, с който самостоятелно ще може да поднася храна към устата си.  

Бъдете негов водач: Не обръщайте внимание на бъркотията и го оставете да играе и да изследва храната чрез докосване. Вероятно ще откриете, че повече храна ще се озове по лицето, пода и столчето за хранене, отколкото в устата му, но не се притеснявайте. Така то се учи да се храни самостоятелно!  

Щастлив край: Овладяването на щипковия захват ще помогне на бебето да започне да използва лъжица. Понякога тя дори може да попадне в устата му! Освен това може би ще се радва да използва това новопридобито умение, за да се нахрани самостоятелно.

бебе яде с лъжичка

Приключение #4: В началото на самостоятелното хранене

Създаване на обстановка: Бебето ще Ви покаже знаци, когато е готово да започне да се храни само. Наблюдавайте как си играе с лъжицата и я приближава към устата си. Може също така да започне да мачка храната с челюстта си. То само ще държи отворена чаша или ще се опитва да вземе храна с новоусвоения захват – това са други признаци, че е готово. 

Бъдете негов водач: Помислете дали да не използвате две лъжици, когато учите бебето да се храни само – по една за всеки от вас. Така то ще може да следва Вашите указания. Избирайте лъжици с големи дръжки с мека текстура за лесен захват и никога не използвайте пластмасови за еднократна употреба, които могат да се счупят. Не забравяйте, че междинните похапвания също са важни и са още една възможност за упражняване на новите умения в хранененето. Стремете се да предлагате на бебето си три основни хранения и две междинни закуски всеки ден. То се нуждае от чест прием на храна поради малкото си стомахче.  

Щастлив край: Може да Ви се струва още далеч, но бебето Ви прави важни първи стъпки, за да се превърне в самостоятелно хранещо се дете.

татко и бебе

Приключение #5: Показва, че вече е сито

Създаване на обстановка: Бебето се ражда с инстинкти за разпознаване на това кога е гладно и кога е получило достатъчно храна. То ще реши дали и колко да яде. 

Бъдете негов водач: Като родител, Вашата задача е да предлагате на бебето си разнообразни здравословни предложения през целия ден – като основни хранения и междинни похапвания. Негова е задачата да реши дали и колко ще изяде. Никога не насилвайте бебето си да яде определена храна или да довърши това, което сте сложили в чинията или в купичката му. Обръщайте внимание на сигналите му за глад и ситост.  

Щастлив край: Проучванията показват, че бебетата, чиито родители реагират правилно на признаците за глад и ситост, е по-вероятно да запазят здравословно тегло, когато пораснат.

изплезено бебе

Приключение № 6: Развитие на мускулите на езика

Създаване на обстановка: Езикът на бебето се натоварва, докато то се храни. Той се движи от една страна на друга, за да избута храната към венците и да я намачка. 

Бъдете негов водач: Ако купувате бебешка храна от магазина, обърнете внимание на разновидностите, специално създадени за този етап от захранването. Те съдържат бучки и са с плътна текстура, така че детето да ги усеща в устата си, но да не се налага да дъвче прекалено много.  

Щастлив край: Докато бебето се храни, то тренира мускулите на устата си, които са важни за бъдещото хранене.

бебе с чаша

Приключение #7: Пиене от чаша

Създаване на обстановка: На възраст от осем до десет месеца, бебетата са нетърпеливи да усвояват нови умения, което е идеалното време да им помогнете да се научат да пият от чаша. 

Бъдете негов водач: Бебетата обичат да подражават, затова покажете на своето мъниче как да действа. Дръжте отворената чаша с две ръце и я поднесете към устата си, за да отпиете. Подайте му празна пластмасова чаша, за да може да си играе, да изследва и да се упражнява да я държи. Засега Вие трябва да държите и накланяте чашата – то е заето с това да я изследва! Насърчавайте го да Ви подражава и го хвалете, ако се опитва. Изберете здрава чаша, която е с подходящи размер и широчина за малките му ръчички, за да му помогнете с хващането. Отворената чаша, а не тази с клапа или чучурче, ще натовари мускулите на устата му и ще му помогне да усъвършенства уменията си за пиене. Ако бебето Ви има нужда от закуска или пиене на вода по време на игра вкъщи, направете почивка и го настанете на семейната маса. Когато то приключи, можете да се върнете към играта. 

Щастлив край: Отначало бебето може да се опита да затвори устните си около ръба на чашата. С практиката то ще научи как функционира пиенето от чаша.

инструкции за хранене

Източници:

Black MM, Aboud FE. Responsive feeding is embedded in a theoretical framework of responsive parenting. J Nutr 2011; 141(3): 490-4.  

Caton SJ, Blundell P, Ahern SM et al. Learning to eat vegetables in early life: the role of timing, age and individual eating traits. PLoS One 2014; 9(5):e97609.  

Mura Paroche M, Caton SJ, Vereijken C et al. How infants and young children learn about food: A systematic review. Front Psychol 2017;  

8:doi.10.3389/psyg.2017.01046.  

Nicklaus S. Complementary feeding strategies to facilitate acceptance of fruits and vegetables: A narrative review of the literature. Int J Environ Res Public Health 2016; 13(11):1160; doi: 10.3390/ijerph13111160. 

Свързани статии

View details Модерната градска майка
Статии
Модерна градска майка

Модерната градска майка

Eдна жена трябва да дава най-доброто на децата си, но това не включва да забрави себе си.

2минути За четене

View details Пащърнакът – важна част от разнообразното меню на бебето
Статии
Колко важен е пащърнакът в бебешкото меню

Пащърнакът – важна част от разнообразното меню на бебето

Кореноплодният зеленчук пащърнак започна да заема все по-важна роля на трапезата у нас през последните години. Педиатрите често го препоръчват на родителите, за чиито деца захранването предстои.

3минути За четене

View details Nesle NАNCare за дневен прием на витамини
Статии
NANCARE

Nesle NАNCare за дневен прием на витамини

Продуктите от гамата на Nestlé® NANCARE® са специално създадени, за да отговорят на специфичните нужди на бебетата и малките деца, които са в активен период на растеж.

3минути За четене

View details Развитие на съня при бебетата – ползи и предимства
Статии
Силата на съня

Развитие на съня при бебетата – ползи и предимства

Освен че „презарежда батериите“ на бебето за предстоящите вълнуващи игри, сънят може да помогне за развитието на мозъка, тялото и дори на речниковия му запас. 

5минути За четене

View details Скритата захар в храните – време е да погледнем отблизо
Статии
Скритата захар в храните – време е да погледнем отблизо

Скритата захар в храните – време е да погледнем отблизо

Скритата захар в храните често може да се промъкне в напитките, маскирана като нещо друго. Бъдете подготвени, когато пазарувате, с нашия списък на обичайните заподозрени.

3минути За четене

View details С деца на море - Как да се подготвим?
Статии
dete-s-gerber-pyure-v-raka

С деца на море - Как да се подготвим?

Пътуването с деца, особено пък на море, може да бъде най-забавният начин да прекарате почивката си.

3минути За четене

View details Сладък картоф в бебешкото меню
Статии
Mястото на сладкия картоф в бебешкото меню

Сладък картоф в бебешкото меню

Доста често майките започват захранването със сладък картоф.

2минути За четене

View details Бебето не проявява интерес към твърдите храни – запознаване с процеса
Статии
намачкан банан

Бебето не проявява интерес към твърдите храни – запознаване с процеса

Знаете ли, че…? Възможно е да се наложи бебето Ви да опита някои храни и текстури няколко пъти, преди да ги приеме с удоволствие. 

3минути За четене

View details Коефициент на познание на детския сън – колко добри са познанията Ви?
Статии
Коефициент на познание

Коефициент на познание на детския сън – колко добри са познанията Ви?

Проверете познанията си за съня на бебетата с този бърз тест. Запишете отговорите си и сверете колко от тях са верни. Попълнете теста, за да преминете към следващата статия.

4минути За четене

View details Развиващите се умения за хранене на Вашето малко дете
Статии
Развиващите се умения за хранене на Вашето малко дете

Развиващите се умения за хранене на Вашето малко дете

Вашето малко дете е изминало дълъг път, откакто е опитало първата лъжичка с пюре (и навярно я е изплюло!).

10минути За четене

View details Как да разпознаем, че бебето е гладно или е вече сито
Статии
maika-karmi-bebe

Как да разпознаем, че бебето е гладно или е вече сито

В зависимост от силата на глада, Вашето бебе може да Ви даде различни сигнали. С времето Вие ще се научите да разпознавате тези знаци, дори и когато за околните те не са толкова очевидни.

3минути За четене

View details Как да успокоим стомашните проблеми и запек при бебе
Статии
stomashnite problemi na bebeto

Как да успокоим стомашните проблеми и запек при бебе

Бебето ви има проблеми със стомаха? Не може да ви каже какво не е наред и трябва сами да разберете. Вижте нашите съвети за справяне с неспокойното бебе.   

4минути За четене

View details Здравословни бебешки закуски – открийте баланса в храненето
Статии
бебе яде на столче

Здравословни бебешки закуски – открийте баланса в храненето

Съсредоточете се върху храненето на своето бебе, като му предлагате умни предложения за похапване във времето между основните хранения.

3минути За четене

View details Колко често трябва да се храни бебето – всъщност много често!
Статии
Защо бебето трябва да се храни през целия ден?

Колко често трябва да се храни бебето – всъщност много често!

Знаете ли, че…? Вашето бебе може да се нуждае от три основни хранения и две междинни похапвания всеки ден. 

2минути За четене

View details Препоръчително количество мляко за бебе по месеци до първата годинка
Статии
Препоръчително количество мляко за бебе

Препоръчително количество мляко за бебе по месеци до първата годинка

Правилното хранене на новороденото е от съществено значение за неговото здраве, растеж и развитие.

4минути За четене

View details Кърменето – ползите, за които трябва да знаем
Статии
игра с бебе

Кърменето – ползите, за които трябва да знаем

Още преди вашето бебе да се появи на бял свят, във вашето тяло настъпват промени - например в гърдите ви. В тялото ви настъпвате тези промени, защото то се подготвя за кърменето.

3минути За четене

View details Всичко за никнене на зъбки при бебетата
Статии
бебе с гризалка в ръце

Всичко за никнене на зъбки при бебетата

Поникването на първите зъби може да бъде напрегнат период както за бебето, така и за Вас.

2минути За четене

View details GERBER® ORGANIC PLANT-TASTIC: 100% ОРГАНИЧНО КАЧЕСТВО НА РАСТИТЕЛНА ОСНОВА
Статии
gerber_organic_plant-tastic

GERBER® ORGANIC PLANT-TASTIC: 100% ОРГАНИЧНО КАЧЕСТВО НА РАСТИТЕЛНА ОСНОВА

Продуктите на Gerber® Organic Plant-tastic съдържат комбинация от зърнени храни, зеленчуци и бобови култури, които осигуряват ценни протеини и съдържат фибри.

2минути За четене

View details Здравословни бебешки закуски на крак – вдъхновете се!
Статии
5 малки „грабни-и-тръгни“ закуски

Здравословни бебешки закуски на крак – вдъхновете се!

Когато сте навън и бебето Ви е огладняло между храненията, можете да му предложите здравословна бебешка закуска на крак. Ето 5 идеи, които да Ви вдъхновят. 

1 мин За четене

Присъединете се към Nestlé Baby Club

  Присъединете се към Nestlé Baby Club

Открийте предимствата на членството в Nestlé Baby Club

Супер-големи-спестявания

Aпликации

Наслади се на всички наши инструменти за родителство на едно място.

Супер големи спестявания

Изпробвайте практически апликации

Експертни-идеи-и-съвети

Експертни идеи и съвети

Получете бързо помощ и отговори на вашите въпроси

xраненето-на-детето

Храненето на детето

Научете повече за храненето на детето