Вашият стил за хранене – открийте го с този тест

Вашият стил за хранене – открийте го с този тест

Бебето на 8 месеца
Статии
Апр. 30, 2024
7минути

Начинът, по който предлагате храна на бебето  е поне толкова важен, колкото и това, което влиза в стомахчето му. Поставете себе си в следните сценарии, които може да Ви звучат познато, и изберете отговора, който най-добре пасва на Вас в един обикновен ден. Запишете своите отговори, след което прочетете резултатите, за да разкриете подхода си към храненето – резултатите може да Ви изненадат! 

Ситуация 1: Сядате да обядвате, в компанията на своето бебе. То яде по-малка порция от същото ястие, но нарязано на парченца. Похапва бързо и след това сигнализира, че иска още. Вие... 

а) Допълвате купичката догоре и настоявате да изяде всичко докрай, преди да му позволите да отиде да си играе. 

б) Казвате му, че няма повече храна и че трябва да изчака до вечеря.  

в) Давате му още една порция заедно с няколко бисквити или сладкиша. 

г) Слагате още малко храна в купичката и следите какво ще последва. Ако то изяде и това количество, но все още продължава да иска, му позволявате да си вземе. Ако загуби интерес, уважете решението му, че е приключило.  

 

Ситуация 2: Седите около семейната маса и бебето Ви изяжда две хапки храна, след което отдръпва чинията си, за да покаже, че вече се е заситило. Питате го дали иска още, но то поклаща глава. Трябва... 

а) Да го нахраните сами, като използвате всички техники, за които се сещате. Дори и да отнеме много време, струва си да се уверите, че то се храни. 

б) Да му вдигнете чинията, но да му кажете, че няма да има десерт или храна докато не дойде време за следващото похапване. 

в) Да му вдигнете чинията, като я замените с купа със сладки храни, които знаете, че ще му харесат. Това поне означава, че то ще хапне нещо! 

г) Да му вдигнете чинията, като му позволите да слезе от столчето, в случай че е приключило.   

 

Ситуация 3: През уикенда е дошло време за закуска и всички сте седнали заедно, а на масата са подредени здравословни храни. Вашето мъниче избира любимата си (овесена каша с банан), но вместо да я изяде, решава, че е по-забавно да я размаже по лицето си или да я хвърли на пода. Въпреки твърдото Ви многократно повторено „не“, то продължава да играе, мислейки, че това се е превърнало в игра. А вие... 

а) Вземате купичката от него, като започвате сама да го храните с лъжичка. Това може да се превърне в битка на волята, но няма да го оставите да си тръгне от масата, докато не изяде толкова, колкото смятате, че трябва да изяде. 

б) Вземате купата с овесена каша, но когато то посегне към някакъв плод, му казвате, че не може да го получи, докато не изпразни купата с каша. 

в) Вземате му купата с овесена каша, отивате в кухнята и вместо това му приготвяте любимата закуска с високо съдържание на сол и мазнини. 

г) Хвърлянето на храна показва, че храненето е приключило. Вземате му купата и го оставете да слезе от столчето.   

 

Ситуация 4:  Дошъл е първият рожден ден на Вашето съкровище и Вие сте приготвили торта за семейството. Бебето се протяга, за да сложи пръстче в тортата. Вие... 

а) Премахнете тортата от неговия поглед и го подканете да изяде всички зеленчуци вместо нея. 

б) Премахвате тортата от неговия поглед – не му е позволено да яде бисквити или сладкиши и то добре знае това. Правилата са различни за възрастните! 

в) Позволявате му да изяде едно парче торта и ако поиска още едно, може да се наслади и на него. Това е само малко захар – каква вреда може да причини?   

г) Позволявате му да разгледа и да опита малко парче торта, заедно със семейството. Ако след това все още е гладно, му предлагате плодови или зеленчукови пръчици. 

 

Ситуация 5: За вечеря предлагате две здравословни храни, които вече знаете, че бебето харесва, както и две неща, които то никога не е опитвало. То изяжда само двете познати храни. Вие... 

а) Не му позволявате да слезе от масата, докато не изяде поне две хапки от новите храни. 

б) Премахнете познатите храни и следващия път му предлагате само новите вкусове. 

в) Записвате си, за да не му предлагате повече отхвърлените храни и се придържате към нещата, които знаете, че то ще яде. 

г) Оставяте го да довърши храненето си, без да опита новите храни, но следващата седмица отново му ги предлагате. 

 

Открийте своя стил на хранене по-долу! 

Предимно отговори А  

Стилът Ви на хранене е... настойчив 

Когато бебето Ви показва признаци, че се е нахранило, Вие предпочитате да го игнорирате или сте на мнение, че познавате нивото му на глад и ситост по-добре от него. За Вас е от съществено значение бебето да приеме количеството храна, което вярвате, че е най-добро за него. Напълно чистата чиния или купичка е знак за изключително успешно хранене. 

Опасностите от това да бъдете НАСТОЙЧИВИ: Оказването на натиск върху бебето, за да яде повече храна, отколкото то иска, може да има отрицателен ефект върху растежа и развитието му и да доведе до нездравословно наддаване на тегло. Принуждаването му да довърши храната или да изяде „още една хапка“ може да се отрази в прекомерно насърчаване към хранене. Този стил може да рефлектира върху слабия интерес на бебето към храната, капризност и нездравословно отношение към храната, когато порасне. Ако бебето Ви не яде много по време на едно хранене или през деня, опитайте се да не го притеснявате. Уважавайте сигналите му за глад и ситост и знайте, че вероятно ще навакса на следващото хранене или утре. 

Научете повече от: „Какво е отзивчиво хранене?“, където ще откриете полезни съвети за храненето за Вас и Вашето мъниче. 

 

Предимно отговори Б  

Вашият стил на хранене е... прекалено строг  

Склонни сте да възпирате своето дете от храната, като му предлагате много малки порции и не позволявате да яде повече, дори когато то Ви показва признаци, че все още е гладно.  

Опасностите, които крие ПРЕКАЛЕНАТА СТРОГОСТ: Този ограничителен стил на хранене може да доведе до нездравословен растеж. Или пък да провокира „бунт“, при който детето започва да прекалява с храната, включително с висококалоричните закуски. Бебетата, чиито родители са прекалено контролиращи по отношение на храната, може да не се научат да разпознават собствените си сигнали за глад и ситост и да не могат да саморегулират приема на храна. Съобразяването със сигналите на бебето за глад е по-вероятно да спомогне за сформирането на по-здравословни хранителни навици, когато то порасне. Обърнете внимание дали Вашето мъниче има характерни жестове, с които Ви подсказва, че е гладно и го насърчавайте да изразява своите чувства пред Вас. 

Научете повече от: „Какво е отзивчиво хранене?“, където ще откриете полезни съвети за храненето за Вас и Вашето мъниче. 

 

Предимно отговори В 

Вашият стил на хранене е... неустойчив  

Каквото поиска бебето, това и получава. Няма значение дали храната е с високо съдържание на захар, сол, мазнини или пълнещи коремчето „празни калории“, желанията му винаги се изпълняват от Вас. Склонни сте да предлагате любимите му храни, тъй като знаете, че ще ги изяде без проблем. 

Опасностите, които крие НЕУСТОЙЧИВОСТТА: Този стил на хранене може да накара Вашето мъниче да се усмихне за момент, но в дългосрочен план не е най-доброто нещо за здравето на детето. Установено е, че бебетата, чиито родители са прекалено снизходителни, имат нездравословно наддаване на тегло, „капризно хранене“ или други нездравословни хранителни модели като малки деца. Това също така може да означава, че бебето не получава основни хранителни вещества, необходими за растежа и развитието му. Избягвайте да се опитвате да предлагате само любимите му храни на всяко хранене или междинно похапване.  

Научете повече от: „Какво е отзивчиво хранене?“, където ще откриете полезни съвети за храненето за Вас и Вашето мъниче. 

 

Предимно отговори Г 

Вашият стил на хранене е... отзивчив 

Поздравления за това, че реагирате правилно на признаците на глад и ситост на своето бебе! Вашата неповлияна от емоциите уравновесеност, нежните напътствия и насърчаване ще помогнат на Вашето бебе да изгради навици за здравословно хранене, които могат да се запазят за години напред. 

Ползите от това да бъдете ОТЗИВЧИВИ: Предлагането на разнообразни здравословни храни по време на хранене, включително такива, които знаете, че бебето обича, като му оставяте да реши кои да яде (без натиск), насърчава положителното му отношение към храната. Зачитането на сигналите за глад и ситост на бебето може да доведе до по-здравословни навици и растеж в детството и след това. 

 

Източници:  

Black MM, Aboud FE. Responsive feeding is embedded in a theoretical framework of responsive parenting. J Nutr 2011; 141(3): 490-4.  

Dattilo AM Programming long-term health: Effect of parent feeding approaches on long-term diet and eating patterns. In: Early nutrition and long-term health, mechanisms, consequences and opportunities. Ed., Saavedra and Dattilo, Elsevier, 2017: 471-95.  

Thompson AL, Adair LS, Bentley ME. Pressuring and restrictive feeding styles influence infant feeding and size among a low-income African-American sample. Obesity (Silver Spring) 2013; 21(3):562-71. 

Свързани статии

View details Модерната градска майка
Статии
Модерна градска майка

Модерната градска майка

Eдна жена трябва да дава най-доброто на децата си, но това не включва да забрави себе си.

2минути За четене

View details Пащърнакът – важна част от разнообразното меню на бебето
Статии
Колко важен е пащърнакът в бебешкото меню

Пащърнакът – важна част от разнообразното меню на бебето

Кореноплодният зеленчук пащърнак започна да заема все по-важна роля на трапезата у нас през последните години. Педиатрите често го препоръчват на родителите, за чиито деца захранването предстои.

3минути За четене

View details Nesle NАNCare за дневен прием на витамини
Статии
NANCARE

Nesle NАNCare за дневен прием на витамини

Продуктите от гамата на Nestlé® NANCARE® са специално създадени, за да отговорят на специфичните нужди на бебетата и малките деца, които са в активен период на растеж.

3минути За четене

View details Сънят на 9-месечното бебе
Статии
Сънят на 9-месечното бебе

Сънят на 9-месечното бебе

Знаете ли, че…? Около три от четири бебета на 9-месечна възраст спят през нощта. 

2минути За четене

View details Скритата захар в храните – време е да погледнем отблизо
Статии
Скритата захар в храните – време е да погледнем отблизо

Скритата захар в храните – време е да погледнем отблизо

Скритата захар в храните често може да се промъкне в напитките, маскирана като нещо друго. Бъдете подготвени, когато пазарувате, с нашия списък на обичайните заподозрени.

3минути За четене

View details С деца на море - Как да се подготвим?
Статии
dete-s-gerber-pyure-v-raka

С деца на море - Как да се подготвим?

Пътуването с деца, особено пък на море, може да бъде най-забавният начин да прекарате почивката си.

3минути За четене

View details Сладък картоф в бебешкото меню
Статии
Mястото на сладкия картоф в бебешкото меню

Сладък картоф в бебешкото меню

Доста често майките започват захранването със сладък картоф.

2минути За четене

View details Бебето не проявява интерес към твърдите храни – запознаване с процеса
Статии
намачкан банан

Бебето не проявява интерес към твърдите храни – запознаване с процеса

Знаете ли, че…? Възможно е да се наложи бебето Ви да опита някои храни и текстури няколко пъти, преди да ги приеме с удоволствие. 

3минути За четене

View details Развитие на съня при бебетата – ползи и предимства
Статии
Силата на съня

Развитие на съня при бебетата – ползи и предимства

Освен че „презарежда батериите“ на бебето за предстоящите вълнуващи игри, сънят може да помогне за развитието на мозъка, тялото и дори на речниковия му запас. 

5минути За четене

View details Развиващите се умения за хранене на Вашето малко дете
Статии
Развиващите се умения за хранене на Вашето малко дете

Развиващите се умения за хранене на Вашето малко дете

Вашето малко дете е изминало дълъг път, откакто е опитало първата лъжичка с пюре (и навярно я е изплюло!).

10минути За четене

View details Как да разпознаем, че бебето е гладно или е вече сито
Статии
maika-karmi-bebe

Как да разпознаем, че бебето е гладно или е вече сито

В зависимост от силата на глада, Вашето бебе може да Ви даде различни сигнали. С времето Вие ще се научите да разпознавате тези знаци, дори и когато за околните те не са толкова очевидни.

3минути За четене

View details Как да успокоим стомашните проблеми и запек при бебе
Статии
stomashnite problemi na bebeto

Как да успокоим стомашните проблеми и запек при бебе

Бебето ви има проблеми със стомаха? Не може да ви каже какво не е наред и трябва сами да разберете. Вижте нашите съвети за справяне с неспокойното бебе.   

4минути За четене

View details Основополагащи етапи в храненето – отпразнувайте всяка победа!
Статии
татко храни бебе

Основополагащи етапи в храненето – отпразнувайте всяка победа!

Сега, когато бебето е на възраст между 8 и 10 месеца, наслаждава се на първите си вкусове и придобива все по-голям опит в храненето, е време да преминете към по-консистентни храни и да му помогнете

7минути За четене

View details Коефициент на познание на детския сън – колко добри са познанията Ви?
Статии
Коефициент на познание

Коефициент на познание на детския сън – колко добри са познанията Ви?

Проверете познанията си за съня на бебетата с този бърз тест. Запишете отговорите си и сверете колко от тях са верни. Попълнете теста, за да преминете към следващата статия.

4минути За четене

View details Препоръчително количество мляко за бебе по месеци до първата годинка
Статии
Препоръчително количество мляко за бебе

Препоръчително количество мляко за бебе по месеци до първата годинка

Правилното хранене на новороденото е от съществено значение за неговото здраве, растеж и развитие.

4минути За четене

View details Кърменето – ползите, за които трябва да знаем
Статии
игра с бебе

Кърменето – ползите, за които трябва да знаем

Още преди вашето бебе да се появи на бял свят, във вашето тяло настъпват промени - например в гърдите ви. В тялото ви настъпвате тези промени, защото то се подготвя за кърменето.

3минути За четене

View details Всичко за никнене на зъбки при бебетата
Статии
бебе с гризалка в ръце

Всичко за никнене на зъбки при бебетата

Поникването на първите зъби може да бъде напрегнат период както за бебето, така и за Вас.

2минути За четене

View details Здравословни бебешки закуски – открийте баланса в храненето
Статии
бебе яде на столче

Здравословни бебешки закуски – открийте баланса в храненето

Съсредоточете се върху храненето на своето бебе, като му предлагате умни предложения за похапване във времето между основните хранения.

3минути За четене

View details Колко често трябва да се храни бебето – всъщност много често!
Статии
Защо бебето трябва да се храни през целия ден?

Колко често трябва да се храни бебето – всъщност много често!

Знаете ли, че…? Вашето бебе може да се нуждае от три основни хранения и две междинни похапвания всеки ден. 

2минути За четене

Присъединете се към Nestlé Baby Club

  Присъединете се към Nestlé Baby Club

Открийте предимствата на членството в Nestlé Baby Club

Супер-големи-спестявания

Aпликации

Наслади се на всички наши инструменти за родителство на едно място.

Супер големи спестявания

Изпробвайте практически апликации

Експертни-идеи-и-съвети

Експертни идеи и съвети

Получете бързо помощ и отговори на вашите въпроси

xраненето-на-детето

Храненето на детето

Научете повече за храненето на детето