Кога моето бебе ще започне да спи през цялата нощ?

Кога моето бебе ще започне да спи през цялата нощ?

0 - 6 месеца
Статии
Юни 27, 2024
4минути

Нередовният сън на бебето, след изписването от родилното, може да се окаже изтощително предизвикателство. Затова ще бъдат необходими малко грижи през деня и нощта. Новороденото вероятно ще се буди често за хранене, смяна на пелените или защото не се чувства комфортно. Това няма да продължи вечно – до навършване на 6-месечна възраст, 24-те часа в ежедневието на Вашето бебе ще изглеждат съвсем различно.

Един от най-честите срещаните въпроси, задавани от новите родители, е: „Кога моето бебе ще започне да спи през цялата нощ?“. Отговорът не е толкова ясен, колкото си мислите. Моделът на сън на бебето ще се промени драстично в периода от първите няколко седмици до навършване на шест месеца (и Вашият също!). Новородените имат и специални хранителни нужди, така че е важно колко често и с какво количество се хранят.   

Първите седмици 

През първия месец ще опознавате бебето си и неговите цикли на сън. Бъдете подготвени за това, че то ще се събужда често през нощта. Нощните събуждания са нормални и необходими за новородените, тъй като техните стомахчета са малки и те трябва да се хранят често. 

През първия месец след раждането на бебето е необходимо то да бъде будено, в случай че са изминали четири часа от последното му хранене. През тези първи седмици то ще се нуждае от кърма поне на всеки четири часа. След като навърши един месец и в случай че расте добре – вече няма да има необходимост да го будите за хранене. 

За бебето ще бъде по-лесно да се събуди, ако е в „активен“ сън – следете за движения и потрепвания на клепачите. Някои съвети за събуждането му от дълбок сън насочват към смяна на пелените или дори малък масаж на гърба, корема или крачетата.  

Ако установите, че бебето Ви трудно остава будно по време на редовното хранене или често заспива на гърдата, помолете своя лекар да провери дали бебето Ви е със здравословно тегло. 

Навлизане в рутината 

На около три месеца бебето все още може да се буди през нощта, за да се нахрани, но ще започне да спи за по-дълги периоди от време между храненията. Неготово стомахче вече не е толкова малко, поради което може да изкара по-дълги периоди без храна. 

Последователността и рутината са ключови за създаването на здравословен режим на сън за Вашето бебе. Научните изследвания показват, че установения режим помага за увеличаване на количеството сън, което бебето получава. Неспазването му може да доведе до по-малко сън и повече нощни събуждания.  

Защо сънят е важен? 

Адекватното време за сън на бебетата е необходимо за техния здравословен растеж и развитие. Можете да помогнете на бебето си да изгради добри навици за сън. Научни изследвания показват, че бебетата, които имат редовен режим на лягане и последователен график на сън, е по-вероятно да усвоят добри навици за сън в началото на живота си. След това е по-вероятно тези добри навици да се запазят през цялото детство.  

Как се развиват моделите за сън 

Между втория и третия месец много бебета могат да спят по пет часа през нощта. Някои хора са на мнение, че това е сън през цялата нощ – и може да Ви се струва наистина така, особено в сравнение с първите дни. В началото това може да не се случва всяка нощ, но е вид сигнал, който предизвестява началото на по-структуриран сън. Очакването, че бебето ще спи по осем часа, е по-вероятно да се случи след 6-месечна възраст. 

Един от начините да анализирате нощния сън на бебето е да се запитате спи ли то добре, буди ли се, за да бъде нахранено, както и способно ли е веднага след това да се успокои само и да заспи. Ако отговорът е „да“, значи сте на прав път. Осъзнаването на нуждите на бебето от сън и ранното въвеждане на режим на лягане ще му даде възможност да усвои добри навици за сън, докато е още малко. 

Не забравяйте, че уменията за сън, които Вашето бебе развива сега, създават предпоставки за неговите навици за сън, когато порасне. Така че времето, което инвестирате, за да помогнете на бебето си да усвои добри техники за сън сега, ще има положително въздействие върху здравословното му развитие в бъдеще.  

Източници:  

Sadeh A, Mindell JA. Infant sleep interventions – methodological and conceptual issues. Sleep Med Rev 2016; 29:123-5. 

Henderson JM, France KG, Owens JL et al. Sleeping through the night: the consolidation of self-regulated sleep across the first year of life. Pediatrics 2010; 126(5):e1081–7. 

https://www.healthychildren.org/English/ages-stages/baby/sleep/Pages/Sleeping-Through-the-Night.aspx (Accessed January 5 2017) 

https://www.healthychildren.org/English/ages-stages/baby/sleep/Pages/Getting-Your-Baby-to-Sleep.aspx (Accessed January 5 2017) 

Свързани статии

View details Развитие на бебето
Статии
mama-darzhi-bebe-na-race

Развитие на бебето

Развитието преминава през няколко ключови етапа – от любопитството, през първите месеци до първите вълшебни думички и стъпки на около 12-месечна възраст.

4минути За четене

View details Планирате да кърмите? Практически съвети – преди, по време на и след раждането
Статии
практически съвети за кърменето

Планирате да кърмите? Практически съвети – преди, по време на и след раждането

Както знаете, кърмата е идеалната храна за Вашето бебе през първите шест месеца и дори след като въведете други храни.

5минути За четене

View details Планирате да кърмите? Ето и няколко практически стъпки за периода преди, по време и след раждането
Статии
planirate-da-krmite-eto-i-nyakolko-prakticheski-stpki

Планирате да кърмите? Ето и няколко практически стъпки за периода преди, по време и след раждането

Както знаете, майчиното мляко е най-добрата храна за вашето бебе през първите поне шест месеца след раждането и дори след въвеждането на отбиващи храни.

5минути За четене

View details Как да се справим с родилната тъга
Статии
Kak da se spravim s rodilnata tuga

Как да се справим с родилната тъга

След като бебето се роди, става все трудно да си обръщате внимание. Но щастливата и спокойна майка означава щастливо бебе.

2минути За четене

View details Здравословни хранителни режими и диети за кърмещи майки
Статии
плодове и зеленчуци на маса

Здравословни хранителни режими и диети за кърмещи майки

Ако в момента кърмите, здравословната диета за кърмещи майки е важна, тъй като се отразява както на Вашето бебе, така и на Вас.

2минути За четене

View details Как да успокоим бебешките колики
Статии
бебе на ръка на татко

Как да успокоим бебешките колики

Бебетата плачат, някои повече, други по-малко. Ако бебето ви е до 5 месеца и често има пристъпи на силен плач, причина за това може да са коликите.

2минути За четене

View details Независимо дали сте самотна майка или се чувствате самотна като майка - ето нашите съвети, за неща, които можете да правите с бебето и да Ви носят удовлетворение
Статии
Zanimaniya za samotni maiki

Независимо дали сте самотна майка или се чувствате самотна като майка - ето нашите съвети, за неща, които можете да правите с бебето и да Ви носят удовлетворение

Дори и да комуникирате често с други майки в онлайн групите и да държите детето в ръцете си, можете да се почувствате изолирана и самотна като майка.

4минути За четене

View details 5 позиции за забавно време по коремче
Статии
5 позиции за забавно време по коремче

5 позиции за забавно време по коремче

Активността на бебето е от значение за неговото здраве не само към настоящия момент, но и за в бъдеще. Времето по коремче, прекарано в упражнения, има основна роля за това.

3минути За четене

View details Повече от 80 % от новородените бебета в световен мащаб биват кърмени през първия месец!
Статии
Процент на кърмене

Повече от 80 % от новородените бебета в световен мащаб биват кърмени през първия месец!

Знаете ли, че…? В цял свят процентът на кърмените деца се увеличава. Повечето новородени деца получават майчино мляко през своя първи месец – най-добрият хранителен старт в живота.

5минути За четене

View details Какво количество протеини се съдържат в кърмата?
Статии
Как да подкрепите здравословния растеж и развитие на бебето.

Какво количество протеини се съдържат в кърмата?

Майчиното мляко съдържа необходимото количество и качество протеини, които подпомагат растежа и здравето на Вашето бебе – както сега, така и в бъдеще.

2минути За четене

View details Полезни съвети за по-добър сън за бебета между 3-6 месеца
Статии
Полезни съвети за по-добър сън за бебета между 3-6 месеца

Полезни съвети за по-добър сън за бебета между 3-6 месеца

Учените са единодушни, че пълноценният сън е важен за здравословния растеж, така че следвайте нашето целодневно ръководство за по-добър сън. 

4минути За четене

View details Къпането на бебето
Статии
къпане на бебе

Къпането на бебето

Разберете как да превърнете къпането в приятно удоволствие

2минути За четене

View details Ползите от кърменето
Статии
Ползите от кърменето

Ползите от кърменето

Кърмата е всичко, от което се нуждае бебето ви за здравословен растеж.

2минути За четене

View details Получaване на подкрепа за кърмене от близките ви хора
Статии
bebe-suche-ot-gardata

Получaване на подкрепа за кърмене от близките ви хора

Изборът да кърмите е едно от най-важните решения, които можете да вземете по отношение на здравето на вашето бебе.

4минути За четене

View details Как да успокоим стомашните проблеми и запек при бебе
Статии
stomashnite problemi na bebeto

Как да успокоим стомашните проблеми и запек при бебе

Бебето ви има проблеми със стомаха? Не може да ви каже какво не е наред и трябва сами да разберете. Вижте нашите съвети за справяне с неспокойното бебе.   

4минути За четене

View details Какво трябва да знаем за първи профилактичен преглед на новородено
Статии
Vuprosi za purviya pregled na novorodenoto

Какво трябва да знаем за първи профилактичен преглед на новородено

Първият преглед на новороденото се провежда скоро след раждането и има за цел да провери дали развитието на бебето протича нормално.

2минути За четене

View details Решението да бъдете работеща майка Ви тревожи? Вижте нашите съвети за това как да се върнете на работа след раждането
Статии
kak da budem dobri roditeli

Решението да бъдете работеща майка Ви тревожи? Вижте нашите съвети за това как да се върнете на работа след раждането

Ако заради семейните финанси, или поради друга причина, Ви се налага да бъдете работеща майка, най-вероятно ще трябва да планирате връщането си на работа, докато изживявате буря от емоции - от вина

3минути За четене

View details Родилна тъга и следродилна депресия - признаци и разлики
Статии
Priznatsi na rodilna tuga

Родилна тъга и следродилна депресия - признаци и разлики

Чудите се как да разпознаете следродилната депресия? Току-що сте създала нов живот, цялата Ви същност е преобърната и Ви се струва, че не сте спала от векове.

4минути За четене

View details Съвети за успокояване на стомахчето
Статии
Съвети за успокояване на стомахчето

Съвети за успокояване на стомахчето

Да наблюдавате как бебето Ви страда от проблеми в стомахчето може да бъде мъчително.

5минути За четене

Присъединете се към Nestlé Baby Club

  Присъединете се към Nestlé Baby Club

Открийте предимствата на членството в Nestlé Baby Club

Супер-големи-спестявания

Aпликации

Наслади се на всички наши инструменти за родителство на едно място.

Супер големи спестявания

Изпробвайте практически апликации

Експертни-идеи-и-съвети

Експертни идеи и съвети

Получете бързо помощ и отговори на вашите въпроси

xраненето-на-детето

Храненето на детето

Научете повече за храненето на детето