жена държи бременния си стомах

19 Гестационна седмица

Бременност
Статии
Септ. 16, 2024
6минути

В тази седмица теглото на плода е около 335 гр - претегли грейпфрут в ръката си и ще разбереш колко тежи. Прочетете повече за тази седмица.

През 19 гестационна седмица от бременността вътрешните системи и органи на вашето бебе работят по-ефективно. То все още тренира движението, тренира и белите дробове. Размерът му наподобява плод манго. Хормоните все още имат огромно влияние върху вашето здраве и благополучие. Те могат да бъдат причина за повишен риск от инфекция на пикочните пътища или повишена хрема. Ако нещо ви притеснява, консултирайте се с Вашия лекар.  

Развитие на бебе 

Относно развитието на плода се случват много неща, и въпреки че бебето ви е доста активно, също така и спи много. До 20 часа на ден! Не е задължително да спазва вашия режим и може да ви събуди през нощта, когато се движи неспокойно. Опитайте се внимателно да погалите корема си и да му поговорите, това ще го успокои и може би и двамата ще успеете да заспите отново. Тъй като той/тя не е много голям/а, има много място, за да движи ръцете и краката си, да рита, да се върти и да прави салта. За да промени позицията си, то натиска краката си срещу стената на матката. Ето защо понякога виждате подутини на корема си през 19 гестационна седмица. Не забравяйте да я докоснете, за да покажете на бебето, че сте там!

През 19 гестационна седмица от бременността белите дробове на вашето бебе са почти напълно развити. 

Вярно е, че то все още не може да диша, но до деня на раждането ще погълне амниотична вода, което ще му позволи да тренира всички мускули, необходими в процеса на дишане. 

До средата на втория триместър на бременността кръвоносната система на бебето вече функционира нормално, както и повечето други вътрешни системи и органи. При момчетата сега се образуват тестиси, които започват секрецията на тестостерон. Също така, при момичетата се развиват яйчнциците.

19 гестационна седмица

Бебето през 19-та седмици от бременността е с размери 15,3 см и тежи 240 грама.

Вашето тяло

Въпреки, че вашето тяло върши своята работа почти на автопилот, все още има няколко неща, за които трябва да се погрижите в периода на 19 гестационна седмица. Ако все още не сте го направили, обсъдете с вашия гинеколог при следващия ви преглед как и къде искате да раждате. Болниците обикновено предлагат информационни срещи за бъдещите родители, за да можете да си създадете впечатление за медицинското заведение. Това може да ви помогне и да направи решението по-лесно!

През 19-та седмица от бременността - дори ако сте висок или атлетичен човек - коремът ви вече е забележимо закръглен. Матката непрекъснато се разширява и сега се намира точно под пъпа. Поради това все още може да изпитате неприятно и дори болезнено издърпване в слабините. Това са вашите връзки, опънати от нарастващата ви матка. 

Важно

Масажите могат да помогнат за облекчаване на болката в слабините. Можете да ги направите сами, легнали. Легнете, огънете крака си в коляното и нежно масажирайте възпаленото място. 

19-та седмица от бременността – на какво да обърнете внимание? 

Сърбяща кожа на стомаха – коремът ви расте с всяка изминала седмица, към което кожата също трябва да се адаптира. Оттук и напрежението му, което много често е придружено от постоянен сърбеж. Възможно е това да бъде първият сигнал за появата на стрии по кожата ви. 

Грижа за кожата на корема с препарати против стрии, предназначени за бременни жени. Въпреки това, редовното овлажняване е от решаващо значение. Най-малко два пъти на ден нанесете крем за тяло или масло върху  кожата на корема. Това е най-добрата ежедневна грижа за кожата на тялото ви. 

Инфекции на пикочните пътища – хормоналните промени, които настъпват в тялото на бременната жена, карат бактериите да получат отлични условия за развитие. Сред симптомите на инфекции на пикочните пътища могат да се отбележат често желание за уриниране, коремна болка, притискане и парене при уриниране, както и наличието на кръв в него. 

Ако забележите някакви тревожни симптоми, консултирайте се с Вашия лекар. Нелекуваните инфекции на пикочните пътища заплашват с усложнения, например под формата на пиелонефрит. Ако инфекцията не е тежка, Вашият лекар може да препоръча приемането на лекарства без рецепта. Понякога обаче е необходимо да се използват антибиотици. 

Ринит – известен като хрема. През 19 седмици от бременността това може да бъде симптом на настинка, но и друг ефект от хормоналните промени. Повишените нива на естроген и прогестерон провокират увеличаване на кръвния поток през носната лигавица, подуването му, а понякога и производството на водниста секреция. 

Ако ринитът е придружен от кашлица, треска, усещане за отпадналост и неразположение, не забравяйте да посетите лекар. Във вашето състояние е по-добре да се консултирате дори за най-малките инфекции и настинки. Не приемайте никакви лекарства, без да се консултирате с Вашия лекар. За съжаление, няма чудодейно лекарство за хрема, причинена от хормонални промени. Можете само да опитате да овлажните въздуха в къщата, особено по време на отоплителния период. 

19-та седмица от бременността – как да се грижите за себе си? 

Приемайте към зелени, жълти и оранжеви зеленчуци по време на цялата бременност в диетата ви не трябва да липсват зеленчуци 
и плодове, които са безценен източник на витамини и микроелементи. Въпреки това, някои групи от тях са особено важни за вас. Зелените зеленчуци като маруля, спанак или броколи съдържат много фолиева киселина, необходима за правилното развитие на детето. От своя страна, в жълти и оранжеви зеленчуци – моркови, чушки, тиква – можете да намерите големи количества витамин А. Той е необходим за правилното зрение и регулира растежа на епителната тъкан. 

Известно е, че излагането на кожата на слънце е от съществено значение за синтеза на витамин D, но всеки човек- и особено бременна жена - трябва да го прави много разумно. Дългото лежане на слънце може да причини главоболие, прегряване на тялото и дори припадък. Поради хормоналните промени сега е по-вероятно да развиете слънчево обезцветяване, което за съжаление е необратимо. Затова използвайте кремове с високи UV филтри и използвайте шапка. 

Хранене по време на бременността 

Месо или риба? Ако нямате проблем с теглото, можете да ядете почти всичко. Уверете се, че се храните разнообразно и балансирано и се наслаждавайте (стига да знаете, че тези храни са добре за консумиране, докато сте бременна). Ако трябва да контролирате теглото си, изберете по-леко месо като заек, птици без кожа, и чисти червени меса. Ако харесвате риба, купете си, дори и да са мастни. Тези мазнини съдържат незаменими мастни киселини и са от съществено значение за развитието на мозъка на вашето бебе в развитието му през 19 гестационна седмица. Както вече казахме, просто не забравяйте да разнообразявате видовете риба. Малките риби, като сардини и скумрия, съдържат по-малко живак, отколкото големите, като например сьомга или риба тон. Ключовата дума е количество. Общо 120 до 150 грама на ден животински протеин е достатъчно, за да отговори на вашите нужди.

Съвети

Ура! Вие сте в средата на вашата бременност. Поздравления! Разбира се, както всички бъдещи майки, имате много въпроси без отговор - например, какво се случва от този момент нататък. Ето защо си заслужава да отидете на училище за бременни. Знаейки за по-детайлно за нещата, които се случва във и около вас ще ви помогне да бъдете по-сигурна в себе си. Разговорът с други майки и родители също е особено полезен.

View details Бременност: седмица 20
Бременност: седмица 20
Статии
Бременност

Бременност: седмица 20

Има толкова много промени, които се случват в корема ви тази седмица, че може би ще искате да поспите малко, след като прочетете за тях! Прочетете повече за тази седмица.

7минути За четене

Свързани статии

View details Бременност: седмица 13
Статии
Бременност: седмица 13

Бременност: седмица 13

Началото на втория триместър е началото на много нови етапи от развитието на вашето бебе. Прочетете повече за тази седмица.

3минути За четене

View details Кърмата: най-добрата защита на бебето
Статии
олигозахариди от майчиното мляко

Кърмата: най-добрата защита на бебето

Знаехте ли за HMO (олигозахариди от майчиното мляко)? Открийте всичко, което знаем за тази мистериозна съставка на кърмата и ползите, които тя има за имунната система на Вашето бебе. 

3минути За четене

View details Бременност: седмица 27
Статии
otvoren-zelen-grah-v-zhenski-race

Бременност: седмица 27

Бебето ви все още се развива, но до днес той е достатъчно голямо, за да се побере на предмишницата ви между ръката и и лак

4минути За четене

View details Бременност: седмица 7
Статии
Бременност: седмица 7

Бременност: седмица 7

Вашето бебе вече е доста впечатляващо, дължината му е 15 мм. Въпреки, че все още не го усещате, той/тя се движи. Прочетете повече за тази седмица.

2минути За четене

View details Бременност: седмица 40
Статии
Бременност: седмица 40

Бременност: седмица 40

Ако все още не е, вашето бебе ще се роди в следващите няколко дни. Ако не излезе доброволно, вашият лекар може да му помогне. И най-сетне ще бъдете майка! Прочетете повече за седмица 40.

2минути За четене

View details Какви упражнения можете да правите и колко често? 
Статии
какви упражнения можете да правите по време на бременност

Какви упражнения можете да правите и колко често? 

Физическата активност е важна за Вашето здраве и това на детето Ви.

3минути За четене

View details Бременност: седмица 21
Статии
Бременност: седмица 21

Бременност: седмица 21

Въпреки че бебето сега тежи около 400 гр, вашето малко съкровище все още има достатъчно място в корема. И обича да го използва, когато не спи! Прочетете повече за тази седмицa.

6минути За четене

View details Бременност: седмица 34
Статии
34 гестационна седмица

Бременност: седмица 34

Нещата в корема ви стават малко по-спокойни. Това е така, защото тялото и бебето ви се приготвят за раждането! То вече е порасно - дължина около 45 см и тежи близо 2,2 kg!

2минути За четене

View details Какво да ядете по време на бременността, за да осигурите на Вашето бебе най-добрият старт в живота
Статии
Какво да ядете по време на бременността

Какво да ядете по време на бременността, за да осигурите на Вашето бебе най-добрият старт в живота

Какво да ядете по време на бременността, за да осигурите на Вашето бебе най-добрия старт в живота.

6минути За четене

View details Бременност: седмица 14
Статии
Бременност: седмица 14

Бременност: седмица 14

Вашето бебе е около размера на един грейпфрут! Усетихте ли вече нейното/неговото движение или ритник? Ако не, трябва да имате готовност през следващите седмици!

3минути За четене

View details Какво да вземете в болничната чанта
Статии
Болнична чанта, подготвите болничната чанта

Какво да вземете в болничната чанта

Време е да помислите как да подготвите болничната си чанта и какви принадлежности да вземете за родилното.

3минути За четене

View details Бременност: седмица 28
Статии
bremenna-zhena-pred-komputera

Бременност: седмица 28

Вашето бебе е с дължина около 38 см и тежи около 1,2 кг -  1/3 от теглото, което ще има при раждането. Стъпалата му са около 5½ см - малки са, нали! Прочетете повече за тази седмица.

2минути За четене

View details Бременност: седмица 8
Статии
Бременност: седмица 8

Бременност: седмица 8

Относно размера - сега е колкото грозде, вашият мъник е около 15 мм и е в седнало положение. Научете повече за тази седмица.

2минути За четене

View details Храненето по време на бременност – въпроси и притеснения
Статии
Запек при бременност – въпроси и притеснения

Храненето по време на бременност – въпроси и притеснения

Предлагаме ви отговори на някои от обичайните въпроси, свързани с притеснения по време на бременността, както и стъпки, които можете да следвате, за да се чувствате по-добре по време на този период

5минути За четене

View details Те са това, което ядат
Статии
Предимствата на здравословната диета по време на бременността

Те са това, което ядат

Знаете ли, че разумният избор на храна по време на бременността може да направи бебето Ви по-здраво в бъдеще? 

6минути За четене

View details Бременност: седмица 22
Статии
мъжки и женски ръже вплетени на бременен корем

Бременност: седмица 22

Ако можете да погледнете вътре, ще видите, че бебето ви смуче палеца си и рефлексът му за смучене се усъвършенства.

6минути За четене

View details Не успявам да забременея
Статии
Мъж и жена

Не успявам да забременея

Като начало имайте предвид, че не сте единствена в този случай. Една от седем двойки има проблеми със зачеването и една от десет вече е прибягвала до техники на асистирана репродукция.

3минути За четене

View details Бременност: седмица 35
Статии
бременна жена държи цветя в ръката

Бременност: седмица 35

Белите дробове на вашето бебе са готови, и не само за първия плач след раждането!

3минути За четене

View details Каква е стойността на кръвната Ви захар?
Статии
нормални нива на кръвната захар по време на бременност

Каква е стойността на кръвната Ви захар?

Основният въпрос, който трябва да зададете, ако се изследвате за гестационен диабет или сте под наблюдение.

3минути За четене

Присъединете се към Nestlé Baby Club

  Присъединете се към Nestlé Baby Club

Открийте предимствата на членството в Nestlé Baby Club

Супер-големи-спестявания

Aпликации

Наслади се на всички наши инструменти за родителство на едно място.

Супер големи спестявания

Изпробвайте практически апликации

Експертни-идеи-и-съвети

Експертни идеи и съвети

Получете бързо помощ и отговори на вашите въпроси

xраненето-на-детето

Храненето на детето

Научете повече за храненето на детето