vitamini-i-minerali-neobhodimi_na_bebeto

Минерали и витамини за бебета

Oт 6 mесеца
Статии
Юни 13, 2023
4минути

За да расте и да се развива, бебето Ви се нуждае от балансирана диета, която включва желязо, флуор, витамин D и витамин К.  Как можете да се уверите, че храните бебето си правилно?

Ако трябва да запомните едно нещо, то е следното: балансираното и разнообразно хранене, включващо млечни продукти, плодове и зеленчуци, осигурява дневното количество хранителни вещества, така необходими за развитието на Вашето бебе. (Това също така се отнася и за възрастните). Малкото Ви дете не се радва, когато му сервирате грах или сушени кайсии? Получава ли достатъчно витамини и минерали, за да се развива правилно? Защо лекарят предписва добавки, съдържащи комбинация от витамини? Ето някои отговори на най-често задаваните въпроси.

 

Желязо за здраво бебе

Желязото помага на организма да произвежда хемоглобин, който от своя страна, пренася кислород в кръвта. Недостигът на желязо може да доведе до анемия и да увеличи риска от развитие на ниска резистентност дори към най-малката инфекция (обикновено УНГ). Предупредителните признаци при липса на желязо включват бавно наддаване на тегло, бледост на кожата и устните, раздразнителност и необичаен плач, липса на апетит и дори отказ от хранене и прием на течности.

 

Ето няколко съвета, за да избегнете този проблем:

  • Кърмете своето бебе. Желязото се съдържа естествено в кърмата, в случай че се храните балансирано;
  • Когато дойде време за въвеждане на твърда храна, включете в диетата на бебето една доза седмично от следните храни: червено месо (като обръщате особено внимание на количеството, което давате на бебето, тъй като твърде много белтъчини в хранителния режим не са полезни), яйчен жълтък (до навършване на една година, след това цяло яйце), богати на желязо зеленчуци (спанак, броколи, грах, боб и др.), зърнени, зеленчуци (леща, грах, зрял боб и др.), зърнени храни (макаронени изделия, ориз и пълнозърнест хляб), както и прясно пасирани плодове и сушени плодове (стафиди, смокини, сливи и др.).

За преждевременно родени бебета: може да се наложи добавяне на храна до навършване на една година, но само по съвет на Вашия лекар.

 

Знаете ли, че…? 

За да улесните усвояването на желязото от организма, можете да комбинирате горепосочените храни с храни, богати на витамин С. Например спанак, смесен с лимонов сок, салата от леща, смесена с малки парченца портокал.

 

Флуорид за здрави зъби

През последните около тридесет години на новородените се дава рутинно дневна доза флуорид (обикновено под формата на капки). Френската агенция за безопасност на здравните продукти (ANSES) наскоро преразгледа предписанието, така че флуоридните добавки да се предписват индивидуално, като се започне от шестмесечна възраст. Причината за въведените промени са резултати от последните проучвания, които показват, че ефектът на флуорида е по-благоприятен след появата на зъбите.

Консултирайте се със специалист, но имайте предвид, че по принцип трябва да започнете да миете зъбите на Вашето дете на около едногодишна възраст. Използвайте специално изработена, мека, ергономична (и най-важното – красива и цветна) четка.

 

Витамин D за здрави кости

Витамин D подпомага нормалния растеж и развитие на костната система, в резултат на което Вашето мъниче се радва на здрави кости. При малките деца недостигът на витамин D може да доведе до забавяне на растежа. Къде можете да откриете витамин D? Като начало трябва да знаете, че диетата не покрива 100% от дневните нужди. Човешкото тяло произвежда по-голямата част от този витамин благодарение на слънчевата светлина. Ето защо е много важно да извеждате детето си на разходка в парка, но и да го предпазвате от UVA-UVB лъчението с шапка, слънчеви очила и дрехи, които покриват ръцете и краката му.

Витамин D се съдържа и в храни като:

  • Яйца (по правило малките деца обичат да ядат яйца с лъжица);
  • Мазни риби (скумрия, сардини, херинга), първоначално намачкани, а след време – нарязани на малки парченца,
  • Черен дроб (например под формата на мус).

 

Майчиното мляко и съдържанието на витамин D

Майчиното мляко има много ползи, но не съдържа достатъчно витамин D, поради което специалистите обикновено предписват добавка на витамин D под формата на капки. 

 

Незаменимият витамин К 

Той се произвежда от бактериите в червата и допринася за съсирването на кръвта. Новородените могат да страдат от недостиг на витамин К, поради което при раждането и на третия ден от живота им задължително се дава доза витамин К. 

Допълнителни ползи: почти всички зелени зеленчуци и особено спанакът, зелето, рибата и черният дроб съдържат витамин К.

 

Свидетелство

Йоана, майка на Михай, на 3 години, и Ралучай, на 8 месеца

„За да съм сигурна, че момичетата получават необходимата им доза витамини, особено витамините D и K, поставих листче на вратата на хладилника, за да ми напомня кои храни съдържат тези витамини. Това ми помага редовно да приготвям тези храни“.

Свързани статии

View details Здравословни хранителни режими и диети за кърмещи майки
Статии
плодове и зеленчуци на маса

Здравословни хранителни режими и диети за кърмещи майки

Ако в момента кърмите, здравословната диета за кърмещи майки е важна, тъй като се отразява както на Вашето бебе, така и на Вас.

2минути За четене

View details Успокояване на колики при бебе
Статии
бебе на ръка на татко

Успокояване на колики при бебе

Бебешките колики са често срещано състояние при новородените, което причинява интензивен плач и видим дискомфорт.

3минути За четене

View details Независимо дали сте самотна майка или се чувствате самотна като майка - ето нашите съвети, за неща, които можете да правите с бебето и да Ви носят удовлетворение
Статии
Zanimaniya za samotni maiki

Независимо дали сте самотна майка или се чувствате самотна като майка - ето нашите съвети, за неща, които можете да правите с бебето и да Ви носят удовлетворение

Дори и да комуникирате често с други майки в онлайн групите и да държите детето в ръцете си, можете да се почувствате изолирана и самотна като майка.

4минути За четене

View details Съвети за успокояване на стомахчето
Статии
Съвети за успокояване на стомахчето

Съвети за успокояване на стомахчето

Да наблюдавате как бебето Ви страда от проблеми в стомахчето може да бъде мъчително.

4минути За четене

View details Кърмене за начинаещи: Комфорт в кърменето
Статии
Позиции за кърмене

Кърмене за начинаещи: Комфорт в кърменето

Вижте тези четири изпитани позиции за кърмене, които ще Ви помогнат да се отпуснете и да насърчите своето бебе за суче правилно. Коя от тях е най-подходяща за Вас? 

3минути За четене

View details Съвети за кърмене и изцеждане на кърма
Статии
Кърмене: основи на доброто засукване

Съвети за кърмене и изцеждане на кърма

Всичко, което трябва да знаете за кърменето и изцеждането: как да изцедите кърмата и да изберете най-подходящата за Вас помпа за кърма.

3минути За четене

View details Алергии при бебетата – попитайте експерта
Статии
Алергии при бебетата – попитайте експерта

Алергии при бебетата – попитайте експерта

Открийте отговорите на 6-те основни въпроса за алергиите при малките бебета, представени от специалист по хранене на Нестле. 

3минути За четене

View details Кърмата
Статии
bebe-na-garda

Кърмата

Кърмата е идеалната храна за новороденото: тя осигурява всички хранителни вещества, от които се нуждае и се променя в зависимост от възрастта му!

1 мин За четене

View details Кърмене, признаци на глад и ситост
Статии
признаци на глад и ситост при кърмене

Кърмене, признаци на глад и ситост

Умението ви да разпознавате признаците на глад и ситост на вашето дете, ще ви помогне да му изградите здравословни хранителни навици.

2минути За четене

View details Олигозахариди в майчината кърма (HMO) - скритото оръжие на природата! Мистериозният компонент на кърмата – HMO!
Статии
олигозахариди в майчината кърма

Олигозахариди в майчината кърма (HMO) - скритото оръжие на природата! Мистериозният компонент на кърмата – HMO!

Как изследването на една съставка в майчината кърма дава поле за научно постижение в детското хранене.

4минути За четене

View details Как да се справим с родилната тъга
Статии
Kak da se spravim s rodilnata tuga

Как да се справим с родилната тъга

След като бебето се роди, става все трудно да си обръщате внимание. Но щастливата и спокойна майка означава щастливо бебе.

2минути За четене

View details Какво трябва да знаем за първи профилактичен преглед на новородено
Статии
Vuprosi za purviya pregled na novorodenoto

Какво трябва да знаем за първи профилактичен преглед на новородено

Първият преглед на новороденото се провежда скоро след раждането и има за цел да провери дали развитието на бебето протича нормално.

2минути За четене

View details Решението да бъдете работеща майка Ви тревожи? Вижте нашите съвети за това как да се върнете на работа след раждането
Статии
kak da budem dobri roditeli

Решението да бъдете работеща майка Ви тревожи? Вижте нашите съвети за това как да се върнете на работа след раждането

Ако заради семейните финанси, или поради друга причина, Ви се налага да бъдете работеща майка, най-вероятно ще трябва да планирате връщането си на работа, докато изживявате буря от емоции - от вина

3минути За четене

View details Родилна тъга и следродилна депресия - признаци и разлики
Статии
Priznatsi na rodilna tuga

Родилна тъга и следродилна депресия - признаци и разлики

Чудите се как да разпознаете следродилната депресия? Току-що сте създала нов живот, цялата Ви същност е преобърната и Ви се струва, че не сте спала от векове.

4минути За четене

View details Топ 3 на проблемите със стомахчето
Статии
Проблеми със стомахчето

Топ 3 на проблемите със стомахчето

Бебетата се раждат с незряла храносмилателна система, поради което през първите месеци могат да изживеят неприятни усещания като колики, констипация или регургитация.

5минути За четене

View details Кърмене за начинаещи: Придобийте увереност
Статии
Кърмене на обществено място

Кърмене за начинаещи: Придобийте увереност

След като вече сте усвоили кърменето сред уюта на собствения дом, е време да излезете навън! 

3минути За четене

View details Вашите въпроси за кърменето: Какво представлява маститът?
Статии
Вашите въпроси за кърменето: Какво представлява маститът?

Вашите въпроси за кърменето: Какво представлява маститът?

Видео: Експерт по кърмене посещава нова и бъдеща майка, за да им даде съвети как да подобрят своето изживяване при кърменето.

4минути За четене

View details Препоръчително количество мляко за бебе по месеци до първата годинка
Статии
Препоръчително количество мляко за бебе

Препоръчително количество мляко за бебе по месеци до първата годинка

Правилното хранене на новороденото е от съществено значение за неговото здраве, растеж и развитие.

4минути За четене

View details Кърмата, кравето мляко и OPTIPRO® протеинът
Статии
optipro протеин

Кърмата, кравето мляко и OPTIPRO® протеинът

Изразявайки своята подкрепа за кърменето, Nestlé работи активно върху проучване на ползите от незаменимото майчино мляко.

2минути За четене

Присъединете се към Nestlé Baby Club

  Присъединете се към Nestlé Baby Club

Открийте предимствата на членството в Nestlé Baby Club

Супер-големи-спестявания

Aпликации

Наслади се на всички наши инструменти за родителство на едно място.

бурканче за пюре

Супер големи спестявания

Изпробвайте практически апликации

Експертни-идеи-и-съвети

Експертни идеи и съвети

Получете бързо помощ и отговори на вашите въпроси

xраненето-на-детето

Храненето на детето

Научете повече за храненето на детето