Suveti za mladi tatkovtsi

Съвети за млади татковци — как да бъдете баща за пример

0 - 6 mесеца
Статии
Юни 25, 2024
6минути

Чудите се как татковците могат да помогнат с новороденото? Младите татковци не трябва да се чувстват излишни. Има множество начини да се свържете с бебето и да подкрепите своя партньор, за да имате здраво семейство от самото начало. Следвайте тези съвети за млади татковци, които да Ви дадат насока за всичко — от това как татковците могат да помогнат по време на раждането до връзката баща-бебе. Бъдете готови да изгреете в новата си роля на баща за пример! 

Подгответе се за раждането

Прочетете какво да очаквате и покажете на своя партньор, че проявявате задълбочен интерес. Запишете се заедно на курсове за бъдещи родители - освен че ще научите през каква трансформация ще мине тялото на Вашия партньор, ще откриете как татковците могат да помогнат по време на раждането, което може да Ви помогне за създаването на връзката между бащата и бебето по време на бременността. Посещаването на уроци, заедно с други бъдещи родители, е идеален начин да откриете Вашата нова среда за подкрепа. Там може да откриете приятели до живот!

Чудите се как татковците могат да помогнат с новороденото?

За щастие, в часовете за бъдещи родители сте научили как да сменяте пелени, да къпете новородено или да се справяте с плачещо бебе? Така че можете да изпълнявате активно ролята си от самото начало и да приложете на практика научените уменията. Предложете на своя партньор да поемете нощната смяна, за да му осигурите почивка - ако Вашата половинка кърми, вие може да бъдете този, който да го оригва, да го преоблича и повива след това. Ако храните с бутилка, то това е възможност да се насладите на среднощните хранения заедно и да създавате връзката между бащата и бебето от самото начало.

Научете се да разпознавате знаците на бебето

Следете за ранни признаци на глад или признаци за умора, за да може реагирате преди бебето да избухне в плач. Сигналите, че то е гладно могат да бъдат смучене на пръстите и примляскване, докато стискането на юмручета, резките движения на крайниците и вторачения поглед са сред признаците за умора при бебето. Станете експерт в разчитането на знаците на бебето и ще бъдете давани за пример.

Осигурявайте по-чест контакта "кожа до кожа" с таткото и бебето

Поставяйте бебето голо (само по пелена) върху непокритите си гърди (или под тениската ви, ако е студено). Това носи много ползи - от регулирането на сърдечния ритъм и температурата на бебето до успокояването му и спомагането за свързването помежду ви. Чудесно време за контакт "кожа до кожа" с таткото е непосредствено след баня, първото нещо сутрин, когато можете да се сгушите с него в леглото. Без съмнение връзката баща-бебе ще бъде приятна колкото за Вас, толкова и за бебето.

Говорете на новороденото

Всяка дума, която Вашето бебе чува му помага да развие езиковите си умения и да затвърди връзката си с Вас. Освен да четете на бебето, може да коментирате какво правите, независимо колко обикновено е то - "Търся лигавник, за да те избърша", както, разбира се, и да му прошепвате нежни думи и да му казвате колко го обичате.

Предложете подкрепа по време на кърменето

Има много примери за татковци, подкрепящи кърменето, които можете да следвате, макар да нямате възможност пряко да участвате в процеса. Грижите могат да са различни - да подсигурите удобството и комфорта на Вашата половинка с възглавници или масаж на гърба, да ѝ донесете чаша вода, без да се налага да Ви моли (майките ожадняват много при кърмене) или просто да сте там, за да я изслушате, ако има някакви тревоги. Кърменето може да бъде голямо предизвикателство, особено през първите дни, така че научете повече за практиките за подкрепата по време на кърмене, ако половинката Ви има нужда от помощ.

Погрижете се за връзката с партньора си, след като бебето се появи

Появата на бебето е преживяване, което променя живота - и може да се окаже, че не изглежда като романтичните представи за родителството, които имате в съзнанието си. Затова е важно повече от всякога да бъдете открити и честни един с друг за това как се чувствате.

Макар, че бебето е най-важният член на семейството, не забравяйте да показвате чувствата си един към друг. Угаждайте ѝ (например масаж), дайте ѝ почивка, говорете и слушайте - всичко това може да ви помогне да се справите с проблемите във връзката на младите родители. Ако и двамата имате нужда от повече време, за да привикнете към живота с новия член на семейството, прочетете нашия списък за съвети как да се справите с гостите след раждането.

Отделяйте време за себе си като млад татко

Да, татковците също имат нужда да се погрижат за себе си. От изключително значение е да отделяте време и внимание за себе си, за да имате сили да се грижите за семейството си. Затова се опитайте да правите физически упражнения редовно - бутането на количка по нанагорнище осигурява доста добра тренировка. Осигурявайте си достатъчно количество сън и разчитайте на близки и приятели, с които да споделяте най-тежките или радостни моменти от родителството. Това помага да се разтоварите, а и биха могли да получите някои съвети за млади татковци. Не забравяйте, че и Вашия партньор има нужда от време и грижи за себе си.

Разпределяйте домакинските задължения

Макар да Ви изглежда очевидно, грижите за дома на този етап са по-важно от всякога. През първите няколко седмици след раждането, ще се наложи да поемете по-голямата част от домакинските задължения. Ето няколко безценни съвета за млади татковци - вместо да попитате "Какво ще вечеряме тази вечер", развихрете въображението си и изненадайте половинката си с някое от любимите ѝ ястия. Тя вероятно ще се чувства твърде изтощена след целия ден преминал в грижи за новороденото, така че ще се нуждае от нещо питателно, за да събере сили. След като влезете в ритъм, поговорете си как ще разпределите родителски отговорности и домакинските задължения, за да бъде ясно кой с какво се захваща.

Правете много снимки!

Първите седмици и месеци от родителството ще преминат като мъгла, докато Вашето бебе расте с всеки изминал ден и се променя. Постарайте се да документирате колкото може повече - не само снимки на малкото Ви съкровище, но и на Вашата половинка, която го държи в обятията си. По-често нейните ръце ще бъдат заети с бебето (докато Вие навярно ще имате телефон под ръка), затова следващият път, когато забележите подходящ случай за снимка - а те ще са много, докато храните бебето, по време на вечерните приказки или в момента на къпане - запечатайте го. И не, това не е необходимо да бъде аранжирано и публикувано в социалните мрежи, а за да можете Вие и Вашия партньор да се връщате назад и да си спомняте за времето, когато сте станали родители.

Свързани статии

View details Родилна тъга и следродилна депресия - признаци и разлики
Статии
Priznatsi na rodilna tuga

Родилна тъга и следродилна депресия - признаци и разлики

Чудите се как да разпознаете следродилната депресия? Току-що сте създала нов живот, цялата Ви същност е преобърната и Ви се струва, че не сте спала от векове.

4минути За четене

View details Имунизации на бебето - ръководство за родители
Статии
стетоскоп на корем на бременна

Имунизации на бебето - ръководство за родители

Време е за имунизациите на бебето. Поставянето на първите ваксини може да бъде стресиращо за родителите и за бебето.

2минути За четене

View details Пет лесни начина да се справите с осъждащите родители
Статии
Pet lesni nachina da se spravite s osuzhdashtite roditeli

Пет лесни начина да се справите с осъждащите родители

Усещали ли сте осъдително отношение? Трудно е да бъдеш млада майка, затова, ако се чувствате обект на твърде много критики, останете сама със себе си.

2минути За четене

View details Как да се справим с родилната тъга
Статии
Kak da se spravim s rodilnata tuga

Как да се справим с родилната тъга

След като бебето се роди, става все трудно да си обръщате внимание. Но щастливата и спокойна майка означава щастливо бебе.

2минути За четене

View details Дентална грижа при децата
Статии
дете си мие зъбите

Дентална грижа при децата

Грижата за зъбите продължава през целия ни живот, затова е добре да подсигурите добро начало.

2минути За четене

View details Споделено родителство
Статии
spodeleno-roditelstvo

Споделено родителство

Майката и бащата имат еднакво значима роля децата да получават пълноценни грижи. Но уменията на двамата родители се проявяват по-силно в различни моменти. 

3минути За четене

View details Съвети и насоки за къпане на бебе
Статии
Kak da kupem novorodeno

Съвети и насоки за къпане на бебе

Къпането на новороденото за първи път може да бъде притеснително и изпълнено с позитивни емоции. Следвайте нашите стъпки как да къпете новороденото безопасно.  

3минути За четене

View details Тормози Ви чувство за майчина вина? Ето как да прогоните лошите мисли
Статии
Kak da se oturvem ot maichinata vina

Тормози Ви чувство за майчина вина? Ето как да прогоните лошите мисли

Уморена сте да се борите срещу чувството за майчина вина? Напълно нормално е, но и доста стресиращо, ако сте под влиянието на силни емоции като нова майка.

3минути За четене

View details Как да успокоим стомашните проблеми и запек при бебе
Статии
stomashnite problemi na bebeto

Как да успокоим стомашните проблеми и запек при бебе

Бебето ви има проблеми със стомаха? Не може да ви каже какво не е наред и трябва сами да разберете. Вижте нашите съвети за справяне с неспокойното бебе.   

4минути За четене

View details Справяне със стомашни проблеми при бебетата
Статии
Stomashni problemi pri malkoto dete

Справяне със стомашни проблеми при бебетата

Болезнените стомашни проблеми при малкото дете, като диария и запек, са ужасни както за родителите, така и за детето.

2минути За четене

View details Развитие на бебето
Статии
mama-darzhi-bebe-na-race

Развитие на бебето

Развитието преминава през няколко ключови етапа – от любопитството, през първите месеци до първите вълшебни думички и стъпки на около 12-месечна възраст.

4минути За четене

View details Здравословни хранителни режими и диети за кърмещи майки
Статии
плодове и зеленчуци на маса

Здравословни хранителни режими и диети за кърмещи майки

Ако в момента кърмите, здравословната диета за кърмещи майки е важна, тъй като се отразява както на Вашето бебе, така и на Вас.

2минути За четене

View details Нуждаете се от глътка въздух? Ето как да се справите с гостите след раждането
Статии
Kak da se spravim s gostite sled razhdaneto

Нуждаете се от глътка въздух? Ето как да се справите с гостите след раждането

Ако сте претоварена майка или татко и има прекалено много гости, желаещи да видят новороденото, не се паникьосвайте.

2минути За четене

View details Как да се справим с проблемите при кърмене
Статии
zhena gleda gardite si

Как да се справим с проблемите при кърмене

Кърменето не винаги се получава от първия път, но с малко практика процесът може да се улесни. Прегледайте нашите препоръки за справяне с проблемите при кърменето. 

2минути За четене

View details 10 съвета за утвърждаване на навици за заспиване
Статии
бебе се прозява

10 съвета за утвърждаване на навици за заспиване

Спането на бебето  може да се променя значително, което носи и много безсънни нощи на бедните му родители.

2минути За четене

View details Парадоксът на родителството – между щастието и самотата
Статии
Парадоксът на родителството – между щастието и самотата

Парадоксът на родителството – между щастието и самотата

Бебешки усмивки и пухкави крачета, радостни родители и тематични фотосесии – така обикновено изглежда родителството в социалните мрежи. Вълнението от новия член на семейството безспорно е голямо.

5минути За четене

View details Къпането на бебето
Статии
къпане на бебе

Къпането на бебето

Разберете как да превърнете къпането в приятно удоволствие

2минути За четене

View details Какво трябва да знаем за първи профилактичен преглед на новородено
Статии
Vuprosi za purviya pregled na novorodenoto

Какво трябва да знаем за първи профилактичен преглед на новородено

Първият преглед на новороденото се провежда скоро след раждането и има за цел да провери дали развитието на бебето протича нормално.

2минути За четене

View details Справянето с предразсъдъците при кърмене
Статии
Predrazsudutsi za kurmeneto

Справянето с предразсъдъците при кърмене

Омръзнало Ви е да се налага слушате чуждото мнение, когато кърмите?  Този списък включва какво да НЕ казвате на кърмеща майка.

2минути За четене

Присъединете се към Nestlé Baby Club

  Присъединете се към Nestlé Baby Club

Открийте предимствата на членството в Nestlé Baby Club

Супер-големи-спестявания

Aпликации

Наслади се на всички наши инструменти за родителство на едно място.

Супер големи спестявания

Изпробвайте практически апликации

Експертни-идеи-и-съвети

Експертни идеи и съвети

Получете бързо помощ и отговори на вашите въпроси

xраненето-на-детето

Храненето на детето

Научете повече за храненето на детето