гладно бебе

Глад? Как да разчетем сигналите на нашето новородено бебе

0 - 6 месеца
Статии
Май 8, 2024
5минути

Всички бебета имат вродени инстинкти и знаят кога са гладни и кога – сити. И макар че в първите дни съществува вероятност да пропуснете някои от предупредителните им знаци, че са в готовност да започнат или да спрат да се хранят, не след дълго ще можете лесно да разпознаете неговите сигнали. 

Ще плаче ли новороденото, когато е гладно? 

Обикновено се приема, че плачът при новородените е признак на глад. В случай че то е гладно и вече е започнало да плаче, тогава може би става дума за късен сигнал. Най-вероятно то Ви е давало знаци, че е гладно преди този етап. Ако изчакате, докато започне да плаче, може да е по-трудно да го успокоите достатъчно, за да засуче и да се нахрани ефективно.  

Вместо това, бъдете нащрек за по-ранни сигнали, че новороденото Ви бебе е гладно. Те включват:  

- бързи движения на очите при иначе спокойно и бдително състояние;

- нетърпеливо засмукване на пръстите и ръцете;

- засукване, въртене на главата и отваряне на устата;

- примляскване с устни.

Ако не реагирате на тези сигнали за глад, вероятно бебето ще стане неспокойно и след това ще заплаче. 

Признаците за ситост при скоро родените бебета включват: 

- липса на интерес към по-нататъшно хранене;

- когато си вземе почивка за оригване, може да не иска да се върне към храненето;

- може да стане спокойно и отпуснато и често кърмените да приключи със заспиване.

Бебетата плачат по различни причини

Докато прекарвате време с Вашето бебе, ще започнете да разпознавате неговите сигнали и ще се научите да идентифицирате каква е разликата между плач от глад, от преумора или при необходимост от смяна на пелените.   

Ако бебето Ви не показва признаци на глад, храненето не е най-добрият първи подход за неговото успокояване. Опитайте други подходи, за да го утешите и предразположите, като например да го държите, люлеете или да му пеете. Скоро то ще Ви покаже признаци на глад и тогава ще дойде време за хранене! 

Някои бебета плачат много през първите седмици и не могат да бъдат успокоени нито чрез хранене, нито с нежна прегръдка. Ако бебето Ви плаче неутешимо по три часа на ден в продължение на три или повече дни в седмицата, това може да се дължи на колики. Обърнете се за съвет към Вашия лекар. Не е необходимо да спирате кърменето, ако смятате, че бебето Ви има колики. Всъщност майчиното мляко е най-доброто за бебета с колики, защото съдържа перфектния баланс между суроватка (лесно смилаем протеин), магнезий и лактоза за „щастливи“ черва. Може също така да помислите за пробиотик като Lactobacillus reuteri, за който е доказано, че намалява симптомите на колики

Доверете се на инстинктите му (както и на своите)

Защо е толкова важно да оставите бебето да води? „Ако храните бебето си, когато то сигнализира, че е гладно, и спирате, когато покаже признаци на ситост, Вие реагирате бързо на нуждите му и насърчавате естествената му способност да усеща собственото си чувство глад“, обяснява д-р Лиза Фрис, доктор по поведенчески науки в изследователския център на Нестле в Швейцария. „Това може да помогне за намаляване на вероятността от наднормено или поднормено тегло, защото бебето само решава колко трябва да изяде. Тези ранни хранителни навици са важни не само в бебешка възраст, но и през цялото детство“. 

Всъщност неотдавнашно изследване установи, че в случаите, когато родителите погрешно интерпретират сигналите за глад, бебетата наддават значително повече тегло в периода между 6- и 12-месечна възраст, отколкото бебетата на онези майки, които ги хранят само когато признаците са налице. Това може да бъде особено важно при хранене с бутилка. Проучванията установяват, че бебетата, хранени само с изцедена кърма в шише, наддават повече на тегло от тези, които са кърмени директно от майката. Възможно е майките да оказват прекомерен натиск върху бебетата да допиват бутилката с кърма, за да не се налага да изхвърлят мляко, дори ако бебетата вече не показват признаци на глад. Друго проучване показва, че майките, които изискват от своите бебета да изпиват цялото съдържание на бутилката, са по-склонни да упражняват натиск върху децата си да се хранят на по-късен етап във времето. Тези проучвания потвърждават важността на това майките и бебетата да развиват добри навици още в ранна възраст. 

Ако бебетата са притискани да ядат, е по-вероятно да бъдат по-капризни, когато пораснат. Още една причина да започнете още сега да учите малкото си бебе, че уважавате и се съобразявате с неговите сигнали за глад и ситост. Така му давате пример за здравословно поведение при хранене, което може да има дълготраен ефект върху здравословния му растеж и развитие!

Ами ако навиците му за хранене внезапно се променят?

Гладът на бебето се адаптира към неговите нужди. Така че, въпреки че може да има моменти, когато Ви се струва, че бебето Ви яде много повече от обикновено, това може просто да означава, че има скок в растежа и се нуждае от допълнително енергия. 

Източници:

Black MM, Aboud FE. Responsive feeding is embedded in a theoretical framework of responsive parenting J Nutr 2011; 141(3):490–4. 

DiSantis KI, Collins BN, Fisher JO et al. Do infants fed directly from the breast have improved appetite regulation and slower growth during early childhood compared with infants fed from a bottle? Int J Behav Nutr Phys Act. 2011; 8:89. doi: 10.1186/1479-5868-8-89. 

Li R, Fein SB, Grummer-Strawn LM. Do infants fed from bottles lack self-regulation of milk intake compared with directly breastfed infants. Pediatrics 2010; 125(6):e1386–93. 

Li R, Fein SB, Grummer-Strawn LM. Association of breastfeeding intensity and bottle-emptying behaviors at early infancy with infants’ risk for excess weight at late infancy. Pediatrics 2008; 122 Suppl 2:S77–84. 

Li R, Scanlon KS, May A et al. Bottle-feeding practices during early infancy and eating behaviors at 6 years of age. Pediatrics 2014; 134 Suppl 1:S70–7. 

McNally J, Hugh-Jones S, Caton S et al. Communicating hunger and satiation in the first 2 years of life: a systematic review. Matern Child Nutr 2015; 12(2):205-28. 

World Health Organization Infant and young child feeding for health professionals. 2009. 

https://www.healthychildren.org/English/ages-stages/baby/feeding-nutrit… (Accessed December 29 2016) 

Свързани статии

View details Кърмата
Статии
bebe-na-garda

Кърмата

Кърмата е идеалната храна за новороденото: тя осигурява всички хранителни вещества, от които се нуждае и се променя в зависимост от възрастта му!

1 мин За четене

View details Кърмене, признаци на глад и ситост
Статии
признаци на глад и ситост при кърмене

Кърмене, признаци на глад и ситост

Умението ви да разпознавате признаците на глад и ситост на вашето дете, ще ви помогне да му изградите здравословни хранителни навици.

2минути За четене

View details HMO (олигозахариди в майчината кърма) - естествените „пазители” на бебето
Статии
развитие на бебето

HMO (олигозахариди в майчината кърма) - естествените „пазители” на бебето

Кърмата съдържа всички хранителни компоненти, необходими за оптималния растеж на новороденото. Освен тях, в нея има и други уникални вещества, наречени биоактивни компоненти.

1 мин За четене

View details Най-важното за кърменето: Пълно ръководство за нови майки
Статии
kak da kurmite bebeto

Най-важното за кърменето: Пълно ръководство за нови майки

Предстои Ви да кърмите, но не сте сигурна какво ще Ви е необходимо? Ето нашите съвети за подготовка за първото кърмене, които може да са Ви полезни. 

6минути За четене

View details Имунизации на бебето - ръководство за родители
Статии
стетоскоп на корем на бременна

Имунизации на бебето - ръководство за родители

Време е за имунизациите на бебето. Поставянето на първите ваксини може да бъде стресиращо за родителите и за бебето.

2минути За четене

View details Справяне със стомашни проблеми при бебетата
Статии
Stomashni problemi pri malkoto dete

Справяне със стомашни проблеми при бебетата

Болезнените стомашни проблеми при малкото дете, като диария и запек, са ужасни както за родителите, така и за детето.

2минути За четене

View details Справянето с предразсъдъците при кърмене
Статии
Predrazsudutsi za kurmeneto

Справянето с предразсъдъците при кърмене

Омръзнало Ви е да се налага слушате чуждото мнение, когато кърмите?  Този списък включва какво да НЕ казвате на кърмеща майка.

2минути За четене

View details Витамини и минерали, необходими на бебето
Статии
vitamini-i-minerali-neobhodimi_na_bebeto

Витамини и минерали, необходими на бебето

За да расте и да се развива, бебето Ви се нуждае от балансирана диета, която включва желязо, флуор, витамин D и витамин К.  Как можете да се уверите, че храните бебето си правилно?

4минути За четене

View details От колко калории се нуждаят кърмещите майки?
Статии
От колко калории се нуждаят кърмещите майки

От колко калории се нуждаят кърмещите майки?

Не е изненада, че необходимостта от енергия и хранителни вещества се увеличава, когато кърмите.

3минути За четене

View details Кърмене: основи на доброто засукване
Статии
Кърмене: основи на доброто засукване

Кърмене: основи на доброто засукване

Кърменето носи ползи за здравето на бебето през целия му живот. Отделете време, за да се запознаете с тези техники за засукване сега, за да Ви бъде по-лесно впоследствие.

4минути За четене

View details Кога моето бебе ще започне да спи през цялата нощ?
Статии
Кога моето бебе ще започне да спи през цялата нощ?

Кога моето бебе ще започне да спи през цялата нощ?

Нередовният сън на бебето, след изписването от родилното, може да се окаже изтощително предизвикателство. Затова ще бъдат необходими малко грижи през деня и нощта.

4минути За четене

View details Кърмата, кравето мляко и OPTIPRO® протеинът
Статии
optipro протеин

Кърмата, кравето мляко и OPTIPRO® протеинът

Изразявайки своята подкрепа за кърменето, Nestlé работи активно върху проучване на ползите от незаменимото майчино мляко.

2минути За четене

View details Кърмене
Статии
Кърмене

Кърмене

Насладете се на всеки един момент, свързан с храненeто и отглеждането на вашето бебе.

4минути За четене

View details Олигозахариди в майчината кърма (HMO) - скритото оръжие на природата! Мистериозният компонент на кърмата – HMO!
Статии
олигозахариди в майчината кърма

Олигозахариди в майчината кърма (HMO) - скритото оръжие на природата! Мистериозният компонент на кърмата – HMO!

Как изследването на една съставка в майчината кърма дава поле за научно постижение в детското хранене.

4минути За четене

View details Как да успокоим плачещо бебе
Статии
игра с бебе

Как да успокоим плачещо бебе

Защо плаче бебето? Основни причини и симптоми

3минути За четене

View details Съвети и насоки за къпане на бебе
Статии
Kak da kupem novorodeno

Съвети и насоки за къпане на бебе

Къпането на новороденото за първи път може да бъде притеснително и изпълнено с позитивни емоции. Следвайте нашите стъпки как да къпете новороденото безопасно.  

3минути За четене

View details 10 съвета за утвърждаване на навици за заспиване
Статии
бебе се прозява

10 съвета за утвърждаване на навици за заспиване

Спането на бебето  може да се променя значително, което носи и много безсънни нощи на бедните му родители.

2минути За четене

View details Новите емоции, които да очаквате като млада майка и как да се справите с тях
Статии
млада майка държи бебе на гърдите си

Новите емоции, които да очаквате като млада майка и как да се справите с тях

Още от момента, в който разберете, че ставате родители Ви връхлита буря от емоции. Вижте 10-те най-често срещани емоции на младата майка след първото раждане.

4минути За четене

View details Nesle NАNCare за дневен прием на витамини
Статии
NANCARE

Nesle NАNCare за дневен прием на витамини

Продуктите от гамата на Nestlé® NANCARE® са специално създадени, за да отговорят на специфичните нужди на бебетата и малките деца, които са в активен период на растеж.

3минути За четене

Присъединете се към Nestlé Baby Club

  Присъединете се към Nestlé Baby Club

Открийте предимствата на членството в Nestlé Baby Club

Супер-големи-спестявания

Aпликации

Наслади се на всички наши инструменти за родителство на едно място.

Супер големи спестявания

Изпробвайте практически апликации

Експертни-идеи-и-съвети

Експертни идеи и съвети

Получете бързо помощ и отговори на вашите въпроси

xраненето-на-детето

Храненето на детето

Научете повече за храненето на детето